Затверджено наказом голови
Жовтневого районного суду м.Маріуполя
№4-О від 11.03.2019
ПОЛОЖЕННЯ
з організації охорони та пропускного режиму на об’єктах захисту Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області
І. Загальні положення
1.1. Положення з організації охорони та пропускного режиму на об’єктах захисту Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області (далі - Положення), розроблено з метою визначення вимог до порядку охорони, організації пропускного режиму, порядку доступу до службових і режимних приміщень, адміністративної будівлі і території Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області та підтримання громадського порядку в приміщенні суду і збереження матеріальних цінностей. Положення діє на період до початку виконання в повному обсязі повноважень відомчою воєнізованою охороною Державної судової адміністрації України в частині повноважень визначеного суб’єкту охоронної діяльності, передбаченої статтею 157 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та її функціонування.
1.2. У цьому Положенні наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
пропускний режим - установлений у межах об'єкту охорони порядок, який забезпечується комплексом організаційно-правових та інженерно-технічних заходів, що здійснюються з метою виключення можливості безконтрольного переміщення осіб і майна на об'єкт та з об'єкта охорони;
внутрішньо об’єктовий режим - порядок, установлений у межах об'єкта охорони, що забезпечується сукупністю заходів і правил внутрішнього розпорядку, обов'язкових для виконання особами, які на ньому перебувають (спеціальні об’єкти, зони);
об'єкт охорони – будівля, територія та майно Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області;
суб'єкт охоронної діяльності – військова частина 3057 Національної гвардії України, Маріупольський міжрайонний відділ Управління поліції охорони в Донецькій області, які здійснюють охоронну згідно встановленому законодавством порядку;
персонал охорони – робітники, які здійснюють охорону в неробочий час, згідно з договором про надання послуг з охорони, укладеному з керівництвом Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області.
1.3. Дане Положення розповсюджується на об’єкти захисту та охорони, що розташовані за адресою: м. Маріуполь, пр.Металургів,31 та знаходяться в межах контрольованої зони Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області.
1.4. Облікована копія Положення розміщується у приміщенні суду на видному та доступному для відвідувачів місці (без додатків), у повному обсязі в місцях здійснення охорони та перепускного режиму. Часткова або повна фото, відео фіксація чи копіювання Положення категорично заборонено без дозволу голови Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області.
1.5. Вимоги Положення є обов’язковими для виконання всіх відвідувачів та працівників суду.
ІІ. Організація охорони та пропускного режиму
2.1. Організація охорони Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області, дотримання режимних заходів з питань забезпечення охорони та пропускного режиму здійснюються особовим складом військової частини 3057 Національної гвардії України, персоналом охорони та підрозділами швидкого реагування Маріупольського міжрайонного відділу Управління поліції охорони в Донецькій області, які здійснюють охорону судової установи з використанням інженерно-технічних засобів охорони пульта централізованої охорони (тривожна кнопка).
2.2. Охорона та перепускний режим до будівлі суду (об’єктів захисту) здійснюється:
в робочі дні з 08.00 до 18.00 особовим складом військової частини 3057 Національної гвардії України;
в робочі дні з 18.00 до 08.00, неробочі та святкові дні – персоналом охорони.
2.3 Відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку, в Жовтневому районному суді м. Маріуполя Донецької області встановлено п’ятиденний робочий тиждень з наступним режимом роботи:
- початок роботи з понеділка по п’ятницю - о 08.00;
- обідня перерва з 12.00 до 12.45;
- закінчення робочого дня з понеділка по четвер – о 17:00;
- закінчення робочого дня у п’ятницю – о 15.45;
- у передсвяткові та неробочі дні, тривалість роботи працівників скорочується на одну годину.
2.4. Персонал охорони зобов’язаний ознайомитись із Положенням та керуватися ним.
2.5. У разі ускладнення оперативної обстановки на об’єкті охорони вживаються заходи з нейтралізації силами військової частини 3057 Національної гвардії України або персоналу охорони, та за необхідності, підрозділами швидкого реагування Маріупольського міжрайонного відділу Управління поліції охорони в Донецькій області та/або Національної поліції в Донецькій області.
ІІІ. Пропускний режим
3.1. Вхід (вихід) до приміщення суду здійснюється через центральний вхід з проспекту Металургів, 31.
На вході до приміщення суду обладнано пункт пропуску - пост охорони порядку з відповідними технічними засобами контролю та зв'язку, рамковими та ручними металошукачами і відеоспостереженням. Відеоспостереження здійснюється також за коридорами, прилеглою територією та фойє суду.
3.2. Для речей, які заборонено проносити до приміщень суду, а також для великогабаритних речей розміром не менше 50 х 40 х 20 см, поряд із пунктами пропуску обладнується камера схову.
3.3 Пункт пропуску забезпечується документацією необхідною для здійснення охоронних та пропускних функцій (ведеться журнал).
3.4. Контроль за здійсненням охорони та пропускним режимом суду, здійснюється головою суду та керівником апарату суду.
ІV. Охорона об’єктів захисту
4.1. Охорона об’єктів захисту здійснюється з метою забезпечення належних умов праці працівників суду та інформації з обмеженим доступом, техніки та іншого майна, недопущення проникнення до суду, відбиття нападу на об’єкти захисту, що охороняються.
4.2 У разі несанкціонованого проникнення (спробі проникнення) сторонніх осіб на об’єкт охорони у робочий час та/або порущення громадського порядку , особовий склад військової частини 3057 здійснює затримання осіб та передає їх територіальним підрозділам Національної поліції в Донецькій області.
4.3 У разі несанкціонованого проникнення сторонніх осіб на об’єкт охорони у неробочий час, персонал охорони викликає для затримання осіб підрозділи Маріупольського міжрайонного відділу Управління поліції охорони та/або територіальні підрозділи Національної поліції в Донецькій області.
4.4. У випадку виникнення в районі розташування суду групових порушень громадського порядку або масових заворушень, блокування території об’єкта спрямованих на дезорганізацію роботи суду - терміново повідомляються підрозділи швидкого реагування військової частини 3057 та/або територіальні підрозділи Національної поліції в Донецькій області.
4.5. Охорона об’єктів захисту в робочий час здійснюється за двома варіантами:
1) звичайний варіант - забезпечення пропускного режиму та підтримання громадського порядку на території суду здійснює особовий склад військової частини 3057;
2) посилений варіант - забезпечення пропускного режиму та підтримання громадського порядку на території суду при отриманні інформації про можливі групові порушення громадського порядку чи в разі виникнення масових заворушень поблизу території розташування об’єктів захисту, а також у випадку їх блокування, здійснює особовий склад військової частини 3057 та територіальні підрозділи Національної поліції в Донецькій області.
Посилений варіант уводиться за письмовим рішенням голови Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області, або особи, яка виконує його обов’язки.
4.6. Порядок застосування засобів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї працівниками військової частини 3057 під час охорони об’єктів захисту, встановлюється вимогами Закону України «Про НГУ».
4.7. Робочі кабінети (службові приміщення), серверна кімната та комутаційні, обладнуються охоронною сигналізацією. Пункти пропуску обладнуються контрольними засобами систем відеоспостереження, охоронною та пожежною сигналізаціями і системою контролю і управління доступу.
4.8. Працівники суду після закінчення робочого дня вимикають у службових приміщеннях електроприлади, комп’ютерну техніку, освітлення та замикають його.
4.9. Робочі примірники ключів від службових приміщень заборонено залишати в дверях.
4.10. Категорично заборонено залишати службові приміщення суду відчиненими, без нагляду, навіть на короткий час, на протязі робочого дня.
4.11. У разі виникнення позаштатних ситуацій у неробочий час (спрацювання систем сигналізації, сповіщення, контролю доступу, або виявлення несанкціонованого проникнення на об’єкт охорони, аварія тощо), коли необхідно відчинити і оглянути службове приміщення, персонал охорони негайно доповідають керівництву та повідомляють відповідальну особу.
У разі відсутності ознак можливого несанкціонованого проникнення в приміщення, персонал охорони повинен виявити і усунути причини спрацювання системи.
5.1. До Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області мають право входу (виходу):
1) за службовими посвідченнями:
керівництво суду, судді, судді у відставці, працівники та службовці суду;
працівники фельд'єгерської служби та спеціального зв'язку;
працівники суб’єкту охоронної діяльності, органів внутрішніх справ, які відряджені до Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області, за наявності службового посвідчення та посвідчення про відрядження;
2) особи, які беруть участь у судовому провадженні, пропускаються за списком секретаріату суду, або при пред'явленні судової повістки, ухвали суду та документа, який засвідчує особу. У разі, якщо в особи відсутнє посвідчення, персонал охорони через судового розпорядника (секретаря судового засідання) з'ясовує особу прибулого і в подальшому виконує вказівки головуючого в судовому засіданні;
3) працівники засобів масової інформації пропускаються за предявленням документа, що посвідчує особу працівника засобу масової інформації (редакційне посвідчення, інший документ, виданий редакцією відповідного засобу масової інформації, тощо). Використання ними під час судового засідання аудіо-, відео-, кіно-, фотоапаратури здійснюється в порядку, установленному процесуальним законодавством;
4) пропуск народних депутатів України до приміщення суду здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про статус народного депутата України»;
5) пропуск Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини до приміщення суду здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини».
5.2. На посту охорони порядку, під час входу до суду, відвідувач пред’являє документи, що дають право входу (службове посвідчення, тимчасова перепустка). Узявши у руки пред’явлені документи, необхідно звертати увагу на:
відповідність форми документа, що дає право входу (виходу);
наявність відповідних реквізитів у документі;
належність документа його пред’явникові;
наявність печатки відповідного закладу й підпису особи, яка видала документ;
строк дії документа;
наявність виправлень або підроблень у документі;
наявність на разовій перепустці (під час виходу) підпису особи, яка приймала відвідувача, відмітки про час виходу цієї особи.
У разі виявлення неправильно оформленого документа або підозри щодо його підроблення, перевіряючи особа зобов’язана негайно доповісти про це керівництву суду і діяти за його вказівкою.
5.3. Під час проведення закритих судових засідань, пропуск осіб до зали судового засідання обмежується постановленою мотивованою ухвалою головуючого в судовому засіданні.
5.4. Керівники структурних підрозділів суду, які подали заявки на пропуск відвідувачів за тимчасовими і разовими перепустками (списки відвідувачів), забезпечують їх зустріч на пропускному пункті, а після закінчення прийому супроводжують його до пропускного пункту.
5.5. Іноземці (іноземні делегації), представники засобів масової інформації пропускаються на територію та об’єкти захисту виключно в супроводі працівників суду, згідно зі списком, підписаним керівництвом суду.
5.6. У разі виникнення надзвичайної ситуації працівники аварійно-рятувальних загонів, аварійних, медичних служб, пожежної охорони пропускаються без перепустки до суду до об’єктів захисту з подальшим складанням доповідної записки на ім’я голови суду про інцидент із зазначенням посади, П.І.Б. осіб, що здійснили доступ.
Зазначених осіб зустрічають і супроводжують в приміщенні суду та за межами працівники суду.
За перебування відвідувачів в приміщенні суду відповідають посадові особи(судді), які дали дозвіл для проходу на територію суду, та їх керівники.
5.7. У вихідні, святкові та неробочі дні до приміщення суду пропускаються судді та працівники апарату суду за пред’явленням службового посвідчення, інші працівники за наявного письмового дозволу голови суду, керівника апарату суду (перелік осіб, графік чергування тощо).
5.8. Забороняється пропуск до приміщень суду:
з ознаками алкогольного чи наркотичного сп'яніння;
з тваринами;
з вогнепальною, газовою зброєю та пристроями дія відстрілу патронів із гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії балончиками, спорядженими речовиною сльозогінної (сльозоточивої чи дратівної) дії, крім працівників правоохоронних органів та фельд'єгерської служби під час виконання ними службових обов'язків, працівників суду при пред'явленні дозволу на право носіння такої зброї. Вогнепальна та холодна зброя, інші небезпечні для життя й здоров'я громадян предмети та речовини, які є речовими доказами у справах, що підлягають розгляду в судовому засіданні, пропускаються до приміщень судів за наявності відповідного процесуального документа і в супроводі судового розпорядника.
VІ. Порядок пропуску транспортних засобів на територію і завезення (занесення), вивезення (винесення) матеріальних цінностей
6.1. Занесення речей на територію суду здійснюється з письмового дозволу відповідної посадової особи, а у випадку занесення речових доказів за наявності відповідного процесуального документа і в супроводі судового розпорядника.
Винесення з об’єктів охорони технічних засобів та інших матеріальних цінностей здійснюється з письмового дозволу керівництва суду, який видається на запити керівників структурних підрозділів.
6.2. Вхід працівників і відвідувачів на об’єкти охорони і вихід з них з громіздкими предметами, валізами, які перевищують розміри 100x50x30 см або вагу понад 20 кг, предметами, довшими за 150 см і діаметром понад 30 см заборонено. Такі речі здаються до камери схову.
6.3. Забороняється проносити на об’єкти охорони вибухонебезпечні, легкозаймисті, отруйні, їдкі речовини з різким запахом, а також наркотичні речовини, колючі, ріжучі предмети, вогнепальну зброю, крім випадків, коли такі предмети є речовими доказами по кримінальних провадженнях, та на які є відповідні супровідні документи.
VІІ. Обов’язки працівників суду, персоналу охорони із додержання правил Положення
знати та виконувати вимоги пропускного режиму;
неухильно додержуватись їх у своїй діяльності;
у робочий час завжди мати при собі посвідчення;
забезпечувати надійну схоронність своїх пропускних документів і нікому їх не передавати, в тому числі співробітникам суду;
суворо виконувати встановлений розпорядок роботи, у випадку необхідності роботи в неробочий час своєчасно повідомляти про це керівників своїх структурних підрозділів;
у разі втрати посвідчення, ключів, печаток негайно повідомити про це свого безпосереднього керівника структурного підрозділу та відповідального;
дозволяти доступ відвідувачів на територію суду тільки у межах своїх повноважень і в порядку, передбаченому цією інструкцією;
про всіх підозрілих осіб, підозрілі предмети, виявлені на території суду, негайно повідомляти суб’єкту охорони.
VІІІ. Відповідальність за порушення вимог Положення
За порушення вимог Положення працівники несуть відповідальність згідно чинного законодавства. У випадках порушень пропускного режиму, несанкціонованого відчинення приміщень або сейфів (шаф), виявлення ознак спроб проникнення до них сторонніх осіб, проводиться службове розслідування за письмовим розпорядженням голови суду.