flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська

За незаконне збагачення передбачена кримінальна відповідальність

29 листопада 2019, 14:59

      28 листопада 2019 року набрав чинності Закон  України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який опубліковано в офіційній газеті Верховної Ради України «Голос України» № 227 від 27.11.2019 року.

       Завданням закону є відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, а також запровадження інституту стягнення в дохід держави необгунтованих активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

       Законом доповнено Кримінальний кодекс України новою статтею 368-5 «Незаконне збагаченя», згідно з якою набуття вищевказаними особами активів, вартість яких більше ніж на 6,5 тис. неоподатковуваних  мінімумів  доходів громадян перевищує їх законні доходи, карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

      Особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є особи, зазначені у у пункті 1 частини першої статті 3 Закону України»Про запобігання корупції».

       Під активами розуміються грошові кошти(у тому числі готівкові кошти, кошти, що перебувають на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах), інше майно, майнові права, нематеріальні активи, у тому числі криптовалюти, обсяг зменшення фінансових зобов’язань, а також роботи чи послуги, надані особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

       Під законними доходами особи слід розуміти доходи, правомірно отримані особою із законних джерел, зокрема визначених пунктами 7 і 8 частини першої статті 46 Закону України «Проо запобігання корупції».

       Також внесено зміни до Цивільного процесуального кодексу України, згідно з якими справи про визнання активів необгурнтованими та їх стягнення в дохід держави розглядає Вищий антикорупційний суд.

      Стаття 290 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що позов про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід державни пред’являється щодо активів, набутих після набрання чинності цим Законом, якщо різниця між їх вартістю і законними доходами особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у п’ятсот і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день набрання чинності зазначеним Законом, а також щодо доходів від цих активів.

       Крім того, внесені зміни до таких законодавчих актів: у Цивільний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Кодекс законів про працю України, Кодекс цивільного захисту України, Закон України «Про місцеве самоврядування», ЗУ «Про банки і банківську діяльність», ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» та інші.

        

   

 

За повідомленням прес-служби суду