З 1 січня 2020 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018 року № 2617-У111.
Зазначеним Законом визначено принципи та критерії розмежування кримінальних проступків та злочинів, а також змінено класифікацію кримінальних правопорушень на кримінальні проступки, нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі злочини.
Законом кримінальним проступком визначено діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачено основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 тис. грн.), або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Внесено зміни до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, які стосуються певних особливостей, пов’язаних з запровадженням інституту кримінальних проступків.
Також Законом внесена норма про керування транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння в Кримінальний кодекс України (стаття 2861), зробивши її кримінальним проступком (покарання – штраф 17-34 тис. грн. і заборона керувати транспортними засобами на строк до трьох років; а при повторному порушенні – штраф до 51 тис. грн. із забороною керувати на строк від 2 до 3 років).
До кримінальних проступків віднесені такі поширені злочини як некваліфіковані крадіжки, шахрайство, незаконні дії з наркотичними засобами без мети збуту тощо.
Проводити розслідування кримінальних проступків будуть дізнавачі (службові особи підрозділу дізнання органу Національної поліції). Досудове розслідування кримінальних проступків залежно від обставин, має бути закінчене у строк від 72 годин до 1 місяця.
Так само законом передбачені скорочені строки судового розгляду кримінальних проступків. Відповідно до зміненої ст. 381 КПК України, суд призначає судовий розгляд у 5-денний строк, а у разі затримання особи – невідкладно.
При цьому, суд розглядає справу без провадження судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.
За повідомленням прес-служби